OSINT w Biznesie: Dlaczego Publiczne Informacje Mogą Zagrażać Twojej Firmie

Co to jest OSINT?

OSINT (Open Source Intelligence) to proces gromadzenia i analizy informacji z otwartych źródeł, takich jak media społecznościowe, strony internetowe, bazy danych publicznych i inne dostępne online materiały. W odróżnieniu od „czarnego wywiadu”, który wykorzystuje nielegalne metody pozyskiwania informacji, OSINT opiera się wyłącznie na legalnie dostępnych danych.

Red saber - osint w biznesie - zagrożenie dla firmy?
Redsaber Security

Dlaczego OSINT może być zagrożeniem dla firmy?

Publicznie dostępne informacje o twojej firmie i jej pracownikach są jak otwarta księga dla cyberprzestępców. Mogą być wykorzystane w celach socjotechnicznych, phishingowych, a nawet do wprowadzenia w błąd systemów zabezpieczeń.

Czasami błąd wystarczający do ujawnienia wrażliwych danych to po prostu niewłaściwa ochrona profilu na LinkedIn. Wyobraź sobie, że haker rozpoczyna swoją „misję” od analizy profili pracowników Twojej firmy. Zauważa, że Kasia z działu HR ma wpisane w swoim profilu, że obsługuje system kadrowy „XYZ”.

Dalej, haker przeszukuje blogi i fora poświęcone systemowi „XYZ” i znajduje lukę bezpieczeństwa. Wysyła zatem e-mail do Kasi, podając się za wsparcie techniczne i sugerując, że musi zaktualizować system do najnowszej wersji. Kasia, nieświadoma zagrożenia, klikając link w e-mailu, udostępnia hakerowi dostęp do systemu. Od tego momentu haker ma swobodny dostęp do wrażliwych danych firmy.

Jak zarządzać ryzykiem

  1. Ochrona Informacji: Zadbaj o profilowanie sieci społecznościowych i innych publicznych informacji.
  2. Monitoring i Analiza: Śledź, co jest publicznie dostępne o Twojej firmie.
  3. Edukacja i Szkolenie: Informuj i uczulaj pracowników na potencjalne zagrożenia.
  4. Skonsultuj się z ekspertami: Eksperci z dziedziny OSINT mogą pomóc zidentyfikować i zminimalizować ryzyko.
Red_saber - OSINT 
- jak zarzadzac ryzykiem. Redsaber Security

Publicznie dostępne informacje są jak dwusieczny miecz. Mogą być wykorzystane do poprawy działalności firmy, ale również do jej destabilizacji. Świadomość i zarządzanie ryzykiem to klucz.

Potrzebujesz wsparcia w zabezpieczeniu firmy? Szukasz sposobu, by przetestować swoje zabezpieczenia? Skontaktuj się z nami!